O autorovi


Foto: Vojto Jankovič


Miro Bartánus, narodený roku 1970 v Ružomberku, vyrastal na Dolnom Liptove obklopený prírodou Nízkych Tatier.

Čaro fotografie objavil už v detstve, keď fotil všetko okolo seba bakelitovou Smenou 8M a domácu kúpeľňu pravidelne premieňal na tmavú komoru. Hlbší záujem o výtvarné umenie rozvinul na ružomberskej Ľudovej škole umenia v triede Marcela Dúbravca. Na miestnom gymnáziu sa ako člen a neskôr vedúci fotoklubu venoval reportážnej fotografii a zdokonalil svoje remeselné schopnosti pri spracovaní čiernobieleho materiálu a práci zo zrkadlovkami.

Po ukončení štúdia na Univerzite Komenského v odbore Počítačová grafika zostáva pôsobiť v Bratislave. Po dlhšom období, keď sa sústreďoval na profesiu v informačných technológiách a rozrastajúcu rodinku, sa od roku 2005 opätovne vážnejšie zaoberá fotografiou. Keďže sa úspešne minul s obdobím fotografovania na farebný film a spracovanie digitálneho obrazu je jeho profesia, fotografovanie na digitálny materiál sa stalo prirodzenou formou ďalšieho napredovania.

Inšpirujú ho krásy prírody a krajiny rodného Liptova, manželkinho Záhoria a Kopaníc alebo malokarpatských viníc okolia Rače. Zrkadlovka je jeho nerozlučným spoločníkom aj na cestách do blízkych aj vzdialených krajín. Vďaka skorým ranným potulkám za svetlom sa čoraz častejšie venuje fotografovaniu voľne žijúcej zveri v malokarpatskom regióne. Pravidelne ho môžete stretnúť pri snahách o kreatívne zachytenie rozhodujúcich momentov športových a kultúrnych udalostí v blízkom okolí.

Jeho fotografie môžete nájsť “zavesené” nielen online na slovenských alebo medzinárodných fotoserveroch, ale aj reálne visiace na stenách bytov, kancelárií a obchodných priestorov. Niektoré z jeho fotografií boli publikované v celoslovenských online a printových médiách.

Od roku 2014 aktívne pracuje v organizačnom výbore súťaže profesionálnych fotožurnalistov SLOVAK PRESS PHOTO.

Vo firme Dynatech sa venuje riadeniu softvérových projektov. So svojou rodinou žije v Bratislave - Rači.Kontakt:

Miro Bartánus
web: www.mirobartanus.com
facebook: www.facebook.com/miro.bartanus.fotograf
email: miroslav.bartanus@gmail.com
telefón: +421 905 355304