O autorovi


Foto: Vojto Jankovič


Miro Bartánus, narodený roku 1970 v Ružomberku, vyrastal na Dolnom Liptove obklopený prírodou Nízkych Tatier.

Čaro fotografie objavil už v detstve, keď fotil všetko okolo seba bakelitovou Smenou 8M a domácu kúpeľňu pravidelne premieňal na tmavú komoru. Hlbší záujem o výtvarné umenie rozvinul na ružomberskej Ľudovej škole umenia v triede Marcela Dúbravca. Na miestnom gymnáziu sa ako člen a neskôr vedúci fotoklubu venoval reportážnej fotografii a zdokonalil svoje remeselné schopnosti pri spracovaní čiernobieleho materiálu a práci zo zrkadlovkami.

Po ukončení štúdia na Univerzite Komenského v odbore Počítačová grafika zostáva pôsobiť v Bratislave. Po dlhšom období, keď sa sústreďoval na profesiu v informačných technológiách a rozrastajúcu rodinku, sa od roku 2005 opätovne vážnejšie zaoberá fotografiou. Keďže sa úspešne minul s obdobím fotografovania na farebný film a spracovanie digitálneho obrazu je jeho profesia, fotografovanie na digitálny materiál sa stalo prirodzenou formou ďalšieho napredovania.

Inšpirujú ho krásy prírody a krajiny rodného Liptova, manželkinho Záhoria a Kopaníc alebo malokarpatských viníc okolia Rače a Svätého Jura. Zrkadlovka je jeho nerozlučným spoločníkom aj na cestách do blízkych aj vzdialených krajín. Vďaka skorým ranným potulkám za svetlom sa čoraz častejšie venuje fotografovaniu voľne žijúcej zveri v malokarpatskom regióne. Pravidelne ho môžete stretnúť pri snahách o kreatívne zachytenie rozhodujúcich momentov športových a kultúrnych udalostí v blízkom okolí.

Jeho fotografie môžete nájsť “zavesené” nielen online na slovenských alebo medzinárodných fotoserveroch, ale aj reálne visiace na stenách bytov, kancelárií a obchodných priestorov. Niektoré z jeho fotografií boli publikované v celoslovenských online a printových médiách.

V rokoch 2014-2019 pracoval v organizačnom výbore súťaže profesionálnych fotožurnalistov SLOVAK PRESS PHOTO.

Vo firme Dynatech sa venuje riadeniu softvérových projektov. Po 17 rokoch života v bratislavskej Rači sa v roku 2018 aj so svojou rodinou presťahoval do Svätého Jura.Kontakt:

Miro Bartánus
web: www.mirobartanus.com
facebook: www.facebook.com/miro.bartanus.fotograf
email: miroslav.bartanus@gmail.com
telefón: +421 905 355304